Želio sam okupiti stručnjake koji se bave pomoći ženama oboljelim od karcinoma dojke i vidjeti što možemo tu učiniti. Jedna od onih žena koja se posebno predano daje u humanitarnom radu je Marija Butković preko udruge Marra altrui – snažna svjedočanstva, čak u suzama žena i okupljenih, predivni programi koji se odvijaju kroz udrugu Marra altrui su dio onoga što je bilo predstavljeno u Hrvatskom saboru.
Sanja Mikolčević Petrušić: Zagreb – Saborski zastupnik Mosta Marin Miletić (Most) organizirao je u Hrvatskom saboru okrugli stol kojim se željelo senzibilizirati javnost o karcinomu dojke od kojega godišnje oboli više od 3 tisuće žena, a posebna pozornost posvećena je fizičkom i psihičkom oporavku žena nakon bolesti. Miletić je na okruglom stolu okupio liječnike opće prakse, specijaliste kirurge, psihoterapeuta i žene koje su podijelile svoje iskustvo u borbi s ovom teškom bolesti.
Udrugu Marra altrui na okruglom stolu predstavljala je Marija Butković, predsjednica i „spiritus movens“ udruge koja se posebno bavi pružanjem edukativne, humanitarne, medicinsko-estetske potpore ženama tijekom i nakon kemoterapija. Istaknuto je kako udruga predstavlja poveznicu između medicine i estetike, te na taj način pruža poticaj ženama da se što cjelovitije vrate privatnim i profesionalnim životnim ulogama.
Odstranjenje jedne ili obje dojke za mnoge žene predstavlja fizičku i psihičku traumu. Iskustvo govori da 3D realistično pigmentiranje areole i bradavice ima snažnu ulogu u vraćanju samopouzdanja i pozitivan doživljaj vlastitog tijela te smo zato pokrenuli projekt njihove besplatne pigmentacije, kazala je Butković.
Liječnik Domagoj Eljuga kao specijalist plastične i rekonstrukcijske kirurgije govorio je o ovom hvalevrijednom projektu i argumentirao je zašto je važno podržati ova nastojanja, istaknuvši da je 30 do 40 posto porasla rekonstrukcija dojke, što ženama jako puno pomaže i znači u vraćanju profesionalnom i privatnom životu.
Psihologinja Mara Orehovac je govorila o psihičkom stanju oboljelih žena i približila je načine pomoći i modele djelovanja.
Ivanka Prizmić, volonterka Udruge, predstavila je cijeli projekt pomoći ženama i legislativu kojom je ovo sve uređeno u inozemstvu, a Ankica Musil, Ivana Katičić, Ljiljana Čačko iznijele su svoje iskustvo, borbu i nerazumijevanje okoline i probleme u zdravstvu, s predugim listama čekanja, ne samo za preglede nego i hitne kirurške intervencije.
Zaključci okruglog stola će se uputiti na mjerodavne institucije i na novu ministricu zdravstva. – Vjerujemo da će biti susretljivija za ovu Udrugu koja radi iznimne i hvalevrijedne projekte pomoći oboljelim ženama, istaknuo je Miletić.