Danas smo na konferenciji za medije predstavili što treba činiti da se prestane sa zagađanjem koje nam dolazi od Marišćine. Ključne su dvije stvari – odvajanje biootpada i poticanje poduzetnika, odnosno priča o reciklažnoj industriji, istaknuo sam.
Hrvatska ne bi smjela i ne bi trebala gurati zastarjele koncepte gospodarenja otpadom, a to su naši županijski centri. Vi da odvajate biootpad, ovdje se sve rješava, nema zagađenja, a nema ni Marišćine. Što se tiče reciklažne industrije, tu daleko kaskamo. Kada bi se odvajao biootpad i realizirala priča o reciklažnoj industriji, onda dolazimo na onaj pravi koncept gospodarenja otpadom, rekao sam danas na našoj konferenciji za medije na kojoj sam zajedno s Petrom Mandić i Josipom Katalinićem predstavio rješenja problema koji nam dolaze od Marišćine.

Mještani obližnjeg Viškova još osjećaju povremeni smrad s odlagališta, koji je intenziviran tijekom ljetnih mjeseci, a tijekom dana najviše se osjeti tijekom kasnog poslijepodneva. Međutim, danas nismo ovdje zbog smrada, nego da rekapituliramo situaciju na koji način funkcionira ovaj polusustav. Imam dva dopisa Centra – iz prošle i ove godine, u kojima vidimo da je 2023. godine 80 tisuća tona smeća dovezena ovdje, a godinu kasnije, 2024., 83 tisuće tona smeća, odnosno imamo povećanje dovoza smeća umjesto da imamo smanjivanje. Da je sustav funkcionalan, ovdje bi svake godine dolazilo manje i manje smeća. Ideja je bila da se iz ovog postrojenja proizvodi gorivi otpad i da se odvozi na spaljivanje. I tu vidimo da sustav ne funkcionira, odnosno, umjesto da bude 20 do 30 posto otpada odvezeno na spaljivanje, odvozi se između osam i deset posto, što znači da je sustav potpuno nefunkcionalan, u odnosu kako je zamišljen, rekao je Katalinić.
Gradska vijećnica Petra Mandić istaknula je kako su u razgovoru s nizom stručnjaka vezanih uz upravljanje i gospodarenje otpadom te ekologiju došli do saznanja da se može apelirati prema Europskoj uniji da u ovakve centre dođe nova tehnologija, koja bi bila u potpunosti sufinancirana europskim sredstvima. Ovakav sustav je nefunkcionalan, a, također, nisu ispoštivane ni gradske odluke o gospodarenju otpadom. Tako je još 2022. godine donešena odluka da se u roku dvije godine mora prikupljati biootpad. Međutim, u gradu Rijeci ne postoji niti jedna kanta za biootpad. Od nove vlasti, koja je pobudila i novu nadu u Rijeci, očekujemo u minimumu, i vjeujemo da će oni to realizirati, zadovoljenje svih zakonskih odredbi i svih odredbi koje smo mi na Gradskom vijeću grada Rijeke i donijeli. To što SDP-ova vlast nije bila u stanju priznati poraz, odnosno priznati da su u startu ugradili zastarjelu tehnologiju, to novoj vlasti ne treba ništa značiti, može krenuti u novom smjeru, poručila je Mandić.